Na pražském obzoru vyrostl rezidenční objekt V TOWER. Perfektně situované místo vysoké budovy je předurčeno k unikátním výhledům na hlavní město. Kromě toho však nabízí uživatelům nejvyšší komfort a kvalitu bydlení v Praze. Autorem architektonicky odvážného projektu je dílna architekta Radana Hubičky. Realizaci zajišťuje PSJ INVEST. Velký důraz byl v projektu kladen na kvalitu použitých materiálů a jejich zpracování. V objektu je také celá řada inovativních technologií.
Monolitická konstrukce bytového domu V TOWER tvoří písmeno „V“ a je založena na třech suterénních podlažích, přičemž suterén má rozlohu zhruba 4x větší, než je půdorys běžného patra vlastní budovy. Svislé nosné konstrukce třicetipatrové dvouvěžové budovy jsou vytvořeny sloupcovým systémem a interiérovým výtahovým jádrem. Do tohoto systému jsou vetknuty jednotlivé stropní konstrukce. Při pohledu na konstrukci budovy je zřejmé, že tvar mění tzv. východní věž, jež se s přibývajícími patry zmenšuje. Do 21. patra jsou obě věže spojeny jakýmsi krčkem.
K vysokému standardu bydlení v takové budově patří samozřejmě dokonalá akustika. Proto bylo u mezibytových příček použito akustické zdivo z Liaporu, konkrétně se jednalo o tvarovku řady M 175 P6 AKU. Podle předepsaných nároků na akustiku byla od 5. do 15. patra použita kombinace zdiva Liapor a Porotherm, a od 16. patra do 30. pouze Liapor, mimochodem i z hlediska stability. V celé budově je použito přes 1400 m2 akustických tvárnic Liapor.
Liaporové tvárnice, které tvoří mezibytovou příčku, jsou usazeny na asfaltovou lepenku, která separuje maltové lože pod příčkovkou od betonové monolitické konstrukce. V místě napojení příčky na svislou část monolitu je aplikovaná akustická vata (měrná hmotnost 100 kg/m3) v tloušťce 2 cm. Tyto detaily zabrání při dotvarování konstrukce tomu, aby nevznikla nežádoucí spára, kterou by unikal hluk. Příčka je také vyztužena a napojena na svislý monolit pomocí dvou nerezových kotevních spon o průměru 6 mm, a to v každé druhé řadě. Při dozdívání příčky u stropu se rovněž kvůli stabilitě navrtávají do její konstrukce ocelové trny (v každé třetí řadě). Tvarovka z Liaporu rozměru 372 x 175 x 240 mm má objemovou hmotnost 1300 kg/m3 a pevnostní třídu 6 MPa. Index vzduchové neprůzvučnosti tvárnice je zajímavých 55 dB.
Akustické vlastnosti mezibytové příčky byly dále vylepšeny speciální těžkou akustickou omítkou objemové hmotnosti 1700 kg/m3, jež musela být aplikována ručně (nejen kvůli vlastní hmotnosti, ale i kvůli chemickým přísadám). U horního napojení příčky na monolitickou konstrukci bylo následně z jedné strany příčky provedeno utěsnění požárním tmelem a z druhé strany dotěsnění polyuretanovým akustickým tmelem, což má za účel zabránit přístupu vzduchu, jenž by v opačném případě nepříznivě ovlivnil zvukovou neprůzvučnost příčky. Požární odolnost této konstrukce je 90 minut.
To však z hlediska akustiky ještě není všechno. Takto usazená mezibytová Liaporová příčka je navíc zaklopena sádrokartonovou konstrukcí s dvojitým opláštěním. U prvního opláštění je u paty konstrukce použit úzký pruh z desky Diamant, na který navazuje deska White (případně Green). V druhé vrstvě opláštění je použita již pouze sádrokartonová deska Diamant. Předstěna o tloušťce 8,5 cm až 13 cm je vyplněna akustickou vatou. Požadavek na akustický útlum této stěny byl 56 dB, což je velmi vysoká hodnota. Dodejme, že mezibytové příčky jsou v objektu V Tower jediným klasicky zděným prvkem, vše ostatní je tvořeno sádrokartonovými konstrukcemi, a to zejména z důvodu rychlosti stavby.
Tvárnice řady Liapor M jsou konstruovány tak, aby dosáhly vysokého indexu vzduchové neprůzvučnosti Rw při co nejmenší tloušťce zdiva. K razantnímu útlumu zvuku dochází u těchto tvarovek díky mezerám mezi zrny a následné absorpci zvuku v tomto materiálu. Proto má tvárnicové zdivo Liapor vyšší akustický útlum než nosné i nenosné stěny z jiných klasických zdicích materiálů při stejné plošné hmotnosti. absorbci. Naměřené hodnoty Rw se pohybují od 51 dB do 59 dB.
Další informace na www.liapor.cz.