Koncepce návrhu „Výstavního a sportovně kulturního centra v Karlových Varech – Tuhnicích“ vychází z funkčních návazností dvou hlavních objektů, víceúčelové haly s kapacitou 5 660 diváků a tréninkové hokejové haly se zázemím hokejového oddílu, včetně menší galerie pro asi 100 diváků, propojených spojovacím objektem obsahujícím společné technologické zázemí.
Tato skladba a situování vytváří v území základní architektonický tvar v návaznosti na stávající stadion připomínající hmotu podkovy, která svými rozměry připouští umístění velkých objemů obou staveb. Po dokončení bude karlovarská multifunkční hala jedním z nejmodernějších komplexů svého druhu ve střední Evropě. V aréně bude spodní část tribun zasouvací (teleskopická), což umožní přizpůsobit dispozici interiéru podle typu a velikosti akce. Prostor arény bude možno po spuštění projekčního plátna a protihlukových závěsů změnit na velkokapacitní multifunkční kino a doslova za několik hodin po filmovém přestavení se zde po instalaci pódia, nazvučení a nasvícení může konat například koncert populární kapely, divadelní představení nebo televizní show. Největší část hlediště bude přístupná pohodlně po galerii na 3. nadzemním podlaží (v úrovni hlavního vchodu – bez nutnosti překonávání výškových bariér). Rozměry ledových ploch, resp. vnějšího hrazení jak arény, tak i tréninkové haly komplexu bude možno nastavit až na 8 modifikací velikosti. Schválení velmi očekávané stavby se karlovarský region dočkal 23. listopadu 2006. Výstavba multifunkční arény začala v lednu 2007 a v červnu 2007 se zahájila výstavba skeletu. Investorem stavby je město Karlovy Vary, autorem návrhu Ing. Arch. Antonín Buchta a projektantem prefabrikované konstrukce PBK Čížek, a.s., Chrudim.
Žádoucí snížení hmotnosti konstrukčních dílců hlediště bylo zajištěnou výrobou z lehkého betonu. Tribunové lavice a stěny vstupních koridorů v hledišti multifunkční haly byly vyrobeny z lehkého betonu s využitím kameniva Liapor ve výrobně LIAS Vintířov, Lehký stavební materiál k.s. Lehký beton použitý pro výrobu se vyznačuje nízkou objemovou hmotností, relativně vysokou pevností a výbornou zpracovatelností. Pro tribunové lavice se dvěma druhy průřezů (tvar „L“ a „dvojité L“) a maximální délkou dílců 8,6 m byl použitý samozhutnitelný beton LC25/28- D1,6 XF4 XC4 se statickým modulem pružnosti 21,6 GPa. V porovnání s prakticky identickými lavicemi vyrobenými z běžného betonu pro Tipsport arénu v Liberci došlo ke snížení stálého zatížení o 1,75 kNm-2, což pro tribunový nosník znamenalo zmenšení stálého zatížení o 15 kNm-1. Došlo tak k úspoře konstrukčního materiálu tribunových nosníků. Lehký beton byl použit také na stěnové dílce vstupních koridorů uložených na stropní konstrukci s dutinovými panely Partek. Osvědčené detaily vzájemného propojení lavic a jejich uložení na tribunové nosníky byly v nezměněné podobě převzaty z liberecké haly a byly také použity pro výstavbu fotbalového stadionu Slavie. Značný objem tribunových dílců vyrobených z lehkého betonu má příznivý vliv i na snížení zatížení sloupů a základů.
Příspěvek vznikl s laskavým souhlasem