Z Liaporu je možno provést nejen ochranné zásypy izolace na plochých střechách, ale je na nich možno vybudovat zajímavé a hodnotné travnaté a ozeleněné plochy. Při tomto řešení může střešní konstrukce plnit nejen izolační funkci, ale může na ní vzniknout prostor pro odpočinek nebo alespoň prostor pro tolik potřebnou zeleň. Při návrhu skladby vrstev pro ozelenění lze použít Liapor, Liaflor i Liadrain.
O tom, zda a jakým způsobem lze střechu ozelenit, rozhoduje:
Přínos ozelenění střech můžeme zhodnotit z několika hledisek:
Principem extenzivního ozelenění je, že je lze zakládat i na střechách s poměrně malou únosností (0,6 až 3 kN/m2, minimální přípustná únosnost střechy pro ozelenění je 0,6 kN/m2).
Tloušťka vegetační vrstvy je velmi malá (50–150 mm), takže přitížení střešní nosné konstrukci je minimální. Extenzivní ozelenění střech je plošné ozelenění s vegetačními formami, které se udržují samovolně ve společenstvu blízkém společenstvům rostlin na přirozených stanovištích a které vytváří na malé vrstvě substrátu trvalý a zapojený rostlinný kryt. Zásobování vodou a živinami se děje pouze přirozenými procesy. Výběr rostlin pro extenzivní zazelenění je poměrně náročný. Musí to být rostliny, které se příliš nerozrostou a které nepotřebují žádnou péči. Doporučené jsou například pažitka (Allium schoenoprasum), ostřice nízká (Carex humilis), kostřava (Festuca amethystyna), rozchodníky (Sedum ...) a pod. Při výšce rostlin 5 až 10 cm se použije souvrství bez izolace nebo souvrství s izolací, tloušťka souvrství 10 cm a zatížení střechy 0,65 kN/m2. Při výšce rostlin 5 až 20 cm se použije souvrství s izolací a drenážní vrstvou, tloušťka souvrství 12 cm a zatížení střechy 1,0 kN/m2.
Intenzivní ozelenění střech je možno zakládat pouze na střechách s únosností větší než 3 kN/m2. Tloušťka vegetační vrstvy se pohybuje v rozmezí 300–1000 mm. Systém má poměrně vysokou schopnost zadržovat dešťovou vodu, což je význam-né pro zavlažování v extrémně suchém období. Přesto je dobré počítat s umělým zásobováním vodou a živinami. Na střechách s intenzivním ozeleněním se předpokládá pracovní nebo rekreační pohyb osob. Používají se zpravidla pro rozšíření užitného nebo obytného prostoru. Mohou se zde pěstovat i náročnější rostliny jako růže, nízké křovinaté rostliny, nízké keře a při odpovídajícím zvýšení vegetační vrstvy i střední a vyšší keře. Výška porostu může být až 250 cm.
Pro intenzivní ozelenění se použije souvrství na obrázku. Tloušťka souvrství je od 15 cm a zatížení střechy od 1,5 kN/m2.
Pomocí Liadrainu je možno provést ozelenění šikmé střechy se sklonem 5–25 °. Všechny komponenty takového systému musí dobře spolupůsobit. Příklad skladby je na následujícím obrázeku.
Pro výpočet zatížení střechy se uvažují tato zatížení:
Pro vrstvu substrátu může být díky omezené hmotnosti Liaporu a Liadrainu i ve vodou nasáklém stavu počítáno s hmotností 1 000 kg/m3.
pro extenzivní ozelenění – trvalky, skalničky 1–10 kg/m2
pro intenzivní ozelenění – keře, menší dřeviny 10–200 kg/m2
drenážní vrstva
filtrační vrstva
půdní vrstva
Pro kořenovou vrstvu je použit substrát namíchaný z Liadrainu a humusu v poměru 50:50 až 90:10 objemových %. Substrát musí být dokonale odvodněn.
Používají se i jednovrstvé konstrukce, ve kterých jsou substráty takového složení, že není nutno vytvářet drenážní a filtrační vrstvu. Takový substrát je možno získat smícháním Liadrainu a humusu.
…anebo přímo naši centrálu
Lias Vintířov, LSM k.s.
Vintířov 176
otevřít na mapě
tel. | +420 352 324 435 |
---|---|
mobil | +420 606 643 550 |
fax | +420 352 324 499 |
e–mail | pupik@liapor.cz |